GPS: 49°26'20.594"N, 15°34'28.087"E

Zborná

Jihlava

Přihlášení

Login:
Heslo:
Automat. přihl.:

28. září 2022 - dopolední vydání

Stavění máje 2008

Letos podruhé (podruhé po delší době, pamětníci pamatují tuto tradici již z dřívějších dob) se ve Zborné stavěla májka. V rámci přípravy dřeva na čarodějnice bylo s panem hajným domluveno pokácení stromu pro tyto účely. Strom víkend před stavěním padl, zjistilo se ale, že je bohužel uvnitř shnilý. Pán lesa nám tedy poskytl ještě jeden strom. Ten jsme jsme po peripetiích s kácením a vytažením z lesa přivezli na náves, kde byl ještě ten den odkurněn. Tím prvotní přípravy bohužel skončily.

Pokračování akce nastalo až 1. května po obědě (ráno by to asi nešlo, byly čarodějnice :D). Nařezali jsme větve na věnec, následně jej svázali a ozdobili pentlemi, stejně tak jako břízku na vrchol májky. To už bylo asi hodinu po té, co se měla máj původně stavět :). Poradit nám přijeli hasiči z Hybrálce a radili mohutně, že by nám to ale pomohlo se říct nedá...

Nachystali jsme májku k díře na dvoře hospody a zjistili jsme, že spoustu věcí jsme v přípravě zapomněli, takže bylo rozhodnuto o postavení májky technikou - jeřábem. Já doufám, že naposledy - pro příští rok je potřeba nachystat náběh do díry a rahna pro podepření májky při stavění, stejně tak zajistit lepší organizaci a sezvání všech silných chlapů a také dívek a žen pro ozdobení věnce a májky - myslím, že postavit májku rukama by mělo být pro všechny Zborňáky ctí - technikou je to příliš jednoduché, myslím, že by to měla být akce spojující celou vesnici, abysme si zase jednou dokázali, že ještě něco společně dokážeme..

Májka tedy nyní ční nad vesnicí a zkrášluje jí. Teď jí ještě uhlídat před sousedy!

Tradice stavění máje

Máje (májka) je kmen s chocholem ozdobených větví na vrcholu, který se staví na českých vesnicích každoročně většinou 30. dubna (Zborná, protože je nejlepší, staví až 1. května :D ). Většinou se jedná o celý strom, který je zbaven větví a kůry. Pouze horní část se ponechává s větvemi nebo je strom úplně oholen a vršek je nahrazen například břízou. Někdy se používá spodní kůl více let a obměňuje se pouze živý vršek. Jako stromy se používají často jehličnany (smrky). Vršek máje se zdobí proužky barevného krepového papíru nebo látek, na máj se též zavěšuje zdobený věnec.

Údajně nejstarší známý doklad o stavění máje je z roku 1422, kdy za postavení máje dostal hoch odměnu - ruku děvčete. Na základě postavení máje a vzájemného slibu bylo manželství uznáno církevním soudem na Pražském hradě a dne 23. června 1422 byla slavena svatba.

Na návsi se máje staví jako společné, jako přivítání jara, jako ozdoba vesnice, ale mnohdy vyrostly i menší, jednotlivé u domů. Mládenci je stavěli o filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května dívkám, které milovali.

Tradice stavění máje dnes plní spíše společenskou roli. Lidé využívají toho, že se mohou sejít, popovídají si a chtějí se společně bavit.

Součástí stavění máje je i uhlídat májku (vrcholový chochol) před hochy z okolních vesnic. Jejich snahou totiž je májku porazit nebo odříznout vrcholovou partii a odnést do své vesnice. Poražená, nebo odnesená májka je pro danou vesnici velkou ostudou. U nás platí úmluva, že uzmout máj se smí pouze týden před 31. květnem, kdy se máj kácí a to od 6 večer do 6 ráno. Ukradenou máj je pak povinností vykoupit.

31. května (nebo datu blízkém, nejčastěji víkendu) se pak provádí slavnostní kácení máje (pokud je co kácet...), většinou spojeném s večerní zábavou.

Datum poslední změny: 03.05.2008 17:06:00

Lukáš Havlíček

Komentáře >> přidat

Majda

21. 05. 2008, 21:05:20

No jo a jak chceš ručně postavit 25-metrovou nebo vyšší májku do by musela bejt menší a to pak neni ono a jednoduše by nám ji mohli ukradnout !!!!

Lukáš lukas.havlicek@email.cz <

20. 05. 2008, 21:41:17

Dobrá připomínka, zapomněl jsem napsat, kolik ta naše mája měří. Takže, aby se vědělo, strom bez vrcholové břízky měřil 24 metrů, část je v zemi, část špičky se uřízla. S břízkou nahoře tedy májka měří něco mezi 24 - 25 metry od země. A kdo bude stavět? My, kdo jinej by to měl za nás postavit!

Majda

20. 05. 2008, 21:02:17

No lukáši nevim nevim kdo bude ručně stavět kdovíkolika metrovou Májku! ještě by to spadlo

Lukáš lukas.havlicek@email.cz <

19. 05. 2008, 22:01:39

Radši Jirko moc nepopichuj, my sme prostě ručně nepostavili a příště to musíme holt napravit

jiris

19. 05. 2008, 21:30:34

Hoj pávováci, pochvala naší májky je samozřejmostí, jinak by komentář nebyl vůbec vpuštěn na stránky, co se týče stavění : nechci popichovat, ale tu Vaší by sme taky růčo postavili a jinak hlídání čest

Milan Mlejnek m.mlejnek@volny.cz <

19. 05. 2008, 09:26:44

Čau naši blízcí ZAboreňáci! Májku máte krásnou a musíme se pochlubit,my jí máme v Pávově letos už taky. Poprvé ( a doufám,že né naposled) jsme vás předběhli,protože jsme stavěli klasicky ručně a naštěstí to vyšlo! Celý víkend jsme vzorně hlídali ( a zatím uhlídali) a souhlasíme a ctíme tradici, žádné kradení mimo dobu tomu určenou nebude! Takže ve vší bezva hospůdce zase čau Milan

Jarda hostinec@zborna.cz <

11. 05. 2008, 14:48:34

Tak v Hybrálci už jim taky stojí

Jarda hostinec@zborna.cz <

05. 05. 2008, 00:49:20

opravdu krásné obzvlášt se mi líbí ta část o rádách od naších sousedů z hybrálce kteří mají dlouholetou skušenost a také ta pasáž která říká (Zborná, protože je nejlepší, staví až 1. května) je to paráda

Přidat komentář

Vložit komentář

HTML tagy nejsou povoleny, zachovány budou řádkové zlomy při odentrování.

Jméno:
Jméno:
Email:
Email
WWW:
Komentář:
Smajlíci: *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01*

Design, kód a programování Lukáš Havlíček | Copyright © 2011 zborna.cz | Administrace