GPS: 49°26'20.594"N, 15°34'28.087"E

Zborná

Jihlava

Přihlášení

Login:
Heslo:
Automat. přihl.:

28. září 2022 - dopolední vydání

C H A T Y

V letošním roce evidují policisté na Jihlavsku v období od ledna do konce srpna celkem devětadvacet případů krádeže vloupáním do rekreačních objektů. Poškozeným vznikla škoda více než 370 000 korun. Je to mírné zvýšení oproti loňskému roku, kdy jich bylo 24, ale výrazný pokles k roku 2007, kdy policisté šetřili celkem padesát vloupání do chat a chalup. V minulém roce byla celková škoda, která majitelům rekreačních objektů vznikla vyčíslena na necelých půl milionu korun. O rok dříve byla škoda o 100 000 korun menší.
Pachatelé se do chat vloupávají především přes zajištěná okna a dveře za použití násilí. Nejčastějším cílem je v rekreačním objektu zahradního nářadí, motorové pily, křovinořezy, elektronika, potraviny a alkoholické nápoje. Pachatel odcizí ale prakticky všechno co má nějakou hodnotu a lze to prodat.
Pachatelé využívají chaty zvláště v chladném počasí také k přespání. Škoda v těchto případech majiteli vznikne poškozením dveří popřípadě okna a zařízení chaty.
Na Jihlavsku patří k lokalitám, kde policisté evidují zvýšený počet vloupání do rekreačních objektů, chatové oblasti v Hruškových Dvorech, Heleníně a v okolí Pávova. Dopadení pachatele je v případě vloupání do rekreačních objektů velmi obtížné, neboť majitelé často krádež zjistí až po delší době. Vlivem časové prodlevy dochází k poškození nebo zničení některých stop. Práci policistům znesnadňuje i to, že se v těchto lokalitách pohybuje menší množství osob, kteří by se mohli stát svědky vloupání a poskytnout policistům důležité informace.
Majitelům chat doporučujeme, aby si ve svých chatách nezanechávali v době nepřítomnosti cenné věci. Je vhodné objekt zabezpečit elektronickým zabezpečením a mechanickými zábrannými prostředky jako jsou například bezpečnostní zámkový systém, mříže, uzamykatelné okenice. Není dobré nechávat si u rekreačního objektu viditelně žebřík. Uklizené by měly být rovněž všechny věci, které by pachatel mohl při násilném vniknutí do objektu použít. Jedná se především o sekyry, nářadí a předměty, které je možné využít k páčení.
Je vhodné rekreační objekt i v zimních měsících nepravidelně navštěvovat. Uklizený sníh budí zdání pobytu majitele v objektu. Dále je vhodné všímat si pohybu podezřelých osob a vozidel v chatových oblastech.
Pokud dojde k vloupání do rekreačního objektu je pro policisty důležité, aby majitel nevstupoval dovnitř a tuto věc neprodleně oznámil policii. Vhodné je pořídit si fotodokumentaci cenných věcí, policisté ji využijí při pátrání a identifikaci odcizených věcí.
Policisté provádějí v chatových oblastech preventivní kontroly. V zimních měsících jsou intenzivnější a na tyto lokality se zaměřují také policejní psovodi. Kontrolu chaty zaznamenají na lístek. V případě vloupání lze časový úsek, kdy ke spáchání trestného činu došlo, přesněji vymezit.


prap. Karel Šefl

Datum poslední změny: 21.10.2009 14:08:00

Jarda Pulicar

Komentáře >> přidat

Žádné komentáře dosud nebyly vloženy, můžete být první!

Vložit komentář

HTML tagy nejsou povoleny, zachovány budou řádkové zlomy při odentrování.

Jméno:
Jméno:
Email:
Email
WWW:
Komentář:
Smajlíci: *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01*

Design, kód a programování Lukáš Havlíček | Copyright © 2011 zborna.cz | Administrace