GPS: 49°26'20.594"N, 15°34'28.087"E

Zborná

Jihlava

Přihlášení

Login:
Heslo:
Automat. přihl.:

18. října 2021 - odpolední vydání

Policie informuje


Dlouhodobým problémem nejen na Jihlavsku jsou krádeže peněženek, kabelek či tašek. Pro oběť zloděje znamená krádež nejen hmotnou škodu, ale i určitou ztrátu svého soukromí. Mnoho lidí si totiž do peněženky ukládá osobní doklady a informace o své osobě, které může pachatel dále zneužít. Právě z tohoto důvodu nemusí být krádež peněženky pro poškozeného poslední nepříjemnost. Pachatel totiž s odcizenými doklady může páchat další trestnou činnost. Velké množství osob má v peněžence uloženou také platební kartu a často i s uvedeným PIN kódem. V takovém případě pachatel dokáže ve velmi krátkém čase vybrat a odcizit desetitisícové částky. Jde o trestnou nebo přestupkovou činnost, kterou se bohužel daří objasňovat jen velice obtížně. Pachatelé jsou dobře organizovaní a jedná se mnohdy o celé skupiny. Osoba, která věc odcizí, ji v okamžiku předá dalšímu spolupachateli, a tudíž je prakticky nemožné zloděje přistihnout při činu. Dále si pachatel volí prostředí, které mu poskytuje anonymitu a možnost rychlého opuštění místa krádeže. Mezi typická riziková místa patří hromadné dopravní prostředky, obchodní domy a čekárny, nejčastěji v nemocnicích. Příležitosti ovšem pachatelé využijí téměř kdekoli.
Jihlavští policisté by chtěli občanům přiblížit některé případy, vyzvat je k ostražitosti a informovat o prevenci v této oblasti. Nejčastěji policisté řeší krádeže peněženek uložených v kabelkách. Z tohoto faktu vyplývá, že nejvíce obětí zlodějů je mezi ženami. Klasickou situací, při níž je žena okradena, je výběr zboží v obchodě. Existuje však způsob jak se před pachatelem chránit. V žádném případě kabelku neodkládejte. Nepokládejte si jí nebo nezavěšujte na nákupní košíky. Bezpečné místo je pouze ve Vaší blízkosti nejlépe v oblasti před sebou, tak abyste na kabelku viděly. Důležité je nenechávat si kabelku otevřenou. Do tašek, které není možné uzavřít, si cenné věci nedávejte. Skutečným rizikem a lehkomyslností je mít v takové tašce položenou peněženku navrchu na ostatních věcech.
Další situace, kdy je třeba mít se na pozoru a nenabízet zloději příležitost k okradení, je zkoušení oblečení v kabinkách. Kabelku si žena odloží většinou na podlahu kabinky a při převlékání nevěnuje jejímu střežení pozornost. V mnoha případech si žena kabelku dokonce ponechá v prostoru prodejny a do kabinky odejde pouze s oblečením ke zkoušení. Krádež je pak otázkou okamžiku, stejně jako následné opuštění místa krádeže. Pokud peněženku a kabelku odkládáte nebo si ji nehlídáte a nebyly jste okradené, znamená to, že jste dosud měly štěstí. To se ale bohužel může brzy změnit.
Pachateli jde především o krádež finanční hotovosti a tudíž je jeho cíl peněženka. Po jejím odcizení se snaží z místa co nejrychleji utéct. Vhodné je proto mít peníze od ostatních věcí oddělené, tak aby peněženka obsahovala pouze finanční hotovost. Osobní a jiné doklady, platební karty a další podobné věci si do peněženek nedávejte. Znamená to určité nepohodlí, ale při krádeži peněženky Vám nebudou odcizeny doklady a platební karty, které v konečném důsledku znamenají daleko větší ztrátu a následné komplikace.
Mezi nejčastější způsoby okradení mužů patří odcizení peněženky z kapsy kalhot či bundy. V případě uložení peněženky v oděvech je nejvhodnější varianta mít peněženku ve vnitřní kapse bundy.
Krádeže se nevyhýbají ani studentům a dětem. Tato skupina osob zlodějům krádeže usnadňuje především uložením peněženky v batozích na zádech. Takové zavazadlo je pro pachatele hračkou, neboť poškozený vůbec nepostřehne, že mu jej zloděj prohledává. Majitel batohu jeho rozepnutí vůbec nezaznamená.
Nejdůležitější je pachatelům krádeže neusnadňovat. Nikde peněženku neodkládejte. Pachatel ji zvládne odcizit během okamžiku a to i v případech, že ji má poškozený položenou ve své blízkosti. Typické jsou krádeže při placení u pokladny. Zatímco si oběť ukládá nakoupené zboží do tašek, peněženku položenou na pultu odcizí zloděj.
Dalšími položkami na seznamu nejčastějších míst krádeží jsou restaurace a noční podniky. Převážně jde o případy, kdy si poškozený peněženku nebo jiné cennosti ponechá v oblečení, které zanechá pověšené v šatnách nebo opěradlech židlí. Právě na takovou příležitost ke krádeži zloděj čeká.
Policisté od začátku roku do konce července šetřili v Jihlavě 147 případů odcizení kabelky nebo peněženky. Znamená to, že každé tři dny jsou přibližně dvě osoby okradeny o peněženku, kabelku či tašku. Z tohoto počtu bylo 32 lidí okradeno v obchodních domech nebo prodejnách. Toto číslo však nemusí být konečné, neboť někteří poškození své okradení policistům neoznámí. Ze 147 případů je 102 trestných činů krádež nebo neoprávněné držení platební karty a 45 přestupků proti majetku. Za spáchání trestného činu krádež hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dva roky, stejný trest hrozí pachateli i za trestný čin neoprávněné držení platební karty. Za spáchání přestupku proti majetku lze uložit pokutu do patnácti tisíc korun. Pachatel se dopustí trestného činu, jestliže odcizí platební kartu nebo způsobená škoda překročí částku pět tisíc korun nebo pachatel odcizí věc, kterou má poškozený při sobě. V době od začátku roku do konce května byla poškozeným při 93 trestných činech způsobena škoda 421 000 korun.

pprap. Karel Šefl

Datum poslední změny: 14.08.2009 02:06:00

Jarda Pulicar

Komentáře >> přidat

Žádné komentáře dosud nebyly vloženy, můžete být první!

Vložit komentář

HTML tagy nejsou povoleny, zachovány budou řádkové zlomy při odentrování.

Jméno:
Jméno:
Email:
Email
WWW:
Komentář:
Smajlíci: *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01*

Design, kód a programování Lukáš Havlíček | Copyright © 2011 zborna.cz | Administrace