GPS: 49°26'20.594"N, 15°34'28.087"E

Zborná

Jihlava

Přihlášení

Login:
Heslo:
Automat. přihl.:

5. října 2023 - ranní vydání

Policie upozorňuje

Jihlavští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při odhalování trestných činů páchaných na seniorech. Rovněž bychom na tuto ohroženou skupinu chtěli působit také preventivně. Oběťmi jsou osoby, které vzhledem ke svému věku, mají sníženou schopnost obrany. Rovněž jsou to lidé velice důvěřiví a pomoc jinému člověku nedokážou odmítnout. Trestné činy, které jsou na nich páchané, řadí policisté mezi velmi závažné.

V posledních měsících se začaly množit případy, v nichž organizované skupiny, ale i jednotlivci, navštěvují starší občany v jejich domovech a pod různými záminkami z nich pak lákají peníze. V dalších případech jeden ze skupiny pachatelů pouze odvede pozornost poškozeného a další prohledává dům a krade peníze a cennosti.

Od začátku letošního roku policisté šetřili šest případů okradení osob starších sedmdesáti let. Pachatelé při nich odcizili finanční hotovost ve výši téměř 500 000 korun. Poškození převážně bydlí v menších obcích, v jednom případě se obětí zloděje stal senior z Jihlavy. Pachatelé přijdou do domovů starších osob s již připravenou legendou. Převážně žádají o poskytnutí nějaké služby. Na svou oběť se obracejí s žádostí o možnost využití toalety, dále o vodu k napití či do vozidla. Jeden z pachatelů pak odvede pozornost poškozeného hovorem a další vstoupí bez souhlasu majitele do domu, ve kterém hledají uložené peníze. V jednom případě dokonce pachatelky odcizily v místnosti finanční hotovost v přítomnosti dalšího ležícího seniora. Další lstí je vydávání se za pracovníka úřadu či jiných služeb. Pachatel vystupuje jako pracovník úřadu, který jde vrátit finanční částku, nejčastěji přeplatek daně. Před poškozeného skutečně peníze předloží a požaduje vrácení zbývající finanční částky. Poté co pachatel zjistí, kde má poškozený uloženy peníze, začne se pohybovat po domě a v nestřeženém okamžiku odcizí veškerou finanční hotovost. Dalším způsobem okrádání seniorů je nabízení nejrůznějších služeb nebo výhodných nákupů. Služby jako například broušení nožů pachatelé nadhodnocují a poškozený tak zaplatí částku o několik tisíc korun více. Rovněž tak při nabídce nejrůznějšího nádobí, pomůcek pro odpočinek a relaxaci za zvýhodněné ceny není dobré spoléhat na pravdomluvnost prodejce. Ve jmenování možností by se dalo pokračovat ještě dlouho a přesto by nebylo možné vyčerpat všechny možnosti. Pachatelé jsou velmi vynalézaví a svou taktiku velice rychle mění. Policisté by chtěli občany spíše vyzvat k obezřetnosti a všímavosti ve vztahu k cizím lidem. Senioři by neměli v žádném případě neznámé osoby zvát do svých domovů a při každém opuštění domu by za sebou měli uzamknout dveře. Není vhodné mít uschovanou větší finanční hotovost ve svém domě, výhodnější je peníze uložit ve finančních ústavech. V případě příchodu osoby, která vystupuje jako pracovník úřadu či služby, si nechte předložit průkaz nebo zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se osoba odvolává. V případě pochybností raději službu odmítněte. Pokud v blízkosti svého bydliště spatříte pohyb podezřelých osob, oznamte tuto skutečnost na linku 158. Pokud se stanete obětí zloděje, okamžitě si zapište popis osoby a typ vozidla, jeho registrační značku a barvu. Nespoléhejte na to, že si budete všechno pamatovat. Při hledání pachatele jsou takovéto indicie velice důležité a mohou policistům výrazně pomoci při objasňování trestného činu.

Datum poslední změny: 24.06.2009 17:14:00

Jarda Pulicar

Komentáře >> přidat

Žádné komentáře dosud nebyly vloženy, můžete být první!

Vložit komentář

HTML tagy nejsou povoleny, zachovány budou řádkové zlomy při odentrování.

Jméno:
Jméno:
Email:
Email
WWW:
Komentář:
Smajlíci: *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01*

Design, kód a programování Lukáš Havlíček | Copyright © 2011 zborna.cz | Administrace