Heslo:
Automat. přihl.:

20. dubna 2024 - ranní vydání

O Šacberskou medaili 2013

V sobotu 14.9.2013 pořádali zborenští hasiči již 7. ročník netradiční soutěže pro hasiče, O Šacberskou medaili 2013. Celé akci předcházela bouřlivá debata o tom, zda podnik vůbec uskutečnit. Nakonec se vše podařilo.

Pozvánky byly rozeslány všemi směry, a tak účast sborů byla velice pestrá a různorodá. Nikoliv co se týče počtu, ale směrů, ze kterých soutěžící přijeli. Noční ladění akce slibovalo zajímavý zážitek a doufám, že v kombinaci s místní úpravou útoku to bylo zajímavé i pro soutěžící. Nástup k soutěži byl svolán v 19.00.

Jako první, ještě za světla, se běžela štafeta. Ta je již od prvního ročníku stabilní součástí soutěže a nemění se: 7 členů družstva se rozestaví po svahu sjezdovky Šacberk a jejich úkolem je co nejrychleji dostat B-proudnici od spodu až na vrchol (ženy přibližně do poloviny). Rozestavení je libovolné, dokonce je možné běžet štafetu v menším počtu.

Pravidla a provedení útoku se mění každý rok. Celý útok je motivován zásahem u požáru, tentokrát v noční úpravě. Letos byl scénář takovýto: po odstartování vyráží jeden silný jedinec na průzkum terénu. Po překonání překážky (roura hned za startem) běží směrem k požářišti, kde pár metrů pod úrovní terčů rozsvěcí světlo, které označuje požár (terče). Tím je průzkum proveden a je to pokyn pro družstvo, které vyráží na trať. Každý z týmu musí opět překonat překážku hned za startem a úkolem je rozvinout vedení a srazit terče. Drobným zádrhelem je umístění rozdělovače přímo na trati (už před startem), kde se teprve zapojuje. Jak se ukázalo, byla to ve tmě, která panovala, největší komplikace. Ostatní parametry útoku jsou standardní (základna, vzdálenosti), muži rozvíjí útok na 3B, ženy na 2B. To vše proti svahu sjezdovky.

Výsledné pořadí určuje součet časů útoku a štafety, v případě shody je určující čas útoku.

Ženy

V kategorii žen bohužel startovalo pouze jedno "ženstvo", a tak měly ženy ze Smrčné vítězství zaručeno. Nutno říci, že úkoly zvládly na výbornou!

Pořadí Družstvo Štafeta Útok Celkem
1. SDH Smrčná 40s 70s 110s

Muži - elita

V kategorii mužů nad 35 let již Zborná zastoupení měla. Je to jediná soutěž v roce, kterou naši starší hasiči absolvují, o to vážněji jí berou. Považte: již v sobotu odpoledne vášnivě debatovali nad taktikou boje! -Nakonec úspěšně. Družstvo ve složení: koš - Libor, savice - Dušan, strojník - Sláva, B-čkař Míra st., rozdělovač (a průzkum) - Roman, levý proud - Milan, pravý proud - Pavel vybojovalo ve štafetě velký náskok a mohlo se těšit na útok. Jak průběh soutěže ukázal, žádný náskok nemusel být dostatečný, ale zborenští hasiči neponechali nic náhodě a s velkým rozdílem zvítězili i v útoku (čas byl 4. nejrychlejší vůbec!). Drobné zaváhání, kdy byla voda pozdržena déle než musela (rozdělovač byl již zapojený, ale tma dělala problém při signalizaci), nic neřešilo, ale ukázalo největší úskalí útoku všem ostatním - většina se ale nepoučila, a tak hned několik družstev se na rozdělovači "utopilo".

1. SDH Zborná 96s 84s 180s
2. SDH Cerekvička - Rosice 109s 125s 234s

Muži

V elitní kategorii mužů startovalo 7 družstev. Štafeta byla vesměs velice vyrovnaná, o vteřinu zvítězil Stonařov, který odolal ostrému finiši zborenských. Do útoku nastoupila Zborná v sestavě: koš - Michal, savice - Lukáš H., strojník - Míra ml., Bčka - Lukáš P., rozdělovač (a průzkum) - Hans, levý proud - Ondra, pravý proud - Dan. Na radu svých zkušenějších kolegů se družstvo soustředilo na bezchybný rozdělovač, který byl alfou a omegou této soutěže. Akce dopadla - v rámci možností - úspěšně. Velký problém nenastal a útok byl - překvapivě (bez tréninku) - 3. nejrychlejší. V celkovém součtu to znamenalo 1. místo! Po dlouhé době (naposledy ve 3. ročníku v roce 2009), se putovní medaile vrátila domácím.

Prémiová soutěž o sud piva

Jako zlatý hřeb soutěže byl vyhlášen závod: kdo se v běhu do sjezdovky jako první dotkne sudu na vrcholu kopce, je jeho. Přihlásilo se 13 odvážných, přičemž hlásit se mohl kdokoliv: soutěžící, diváci, v jakémkoliv počtu, z jakéhokoliv družstva. Většina startujících svůj souboj s kopcem podcenila a start přepálila. Na vrcholu byl po strhujícím závěru, kdy odpálil právě včas rakety v nohách, nejrychleji Ondra Havlíček z SDH Zborná. Neuvěřitelným finišem v době, kdy ostatní už sotva pletli nohama, dosáhl času 2:29. V závěsu pak byli Dan a Lukáš, také ze Zborné. Celkově soutěž dokončilo pouze 5 závodníků. Díky patří sponzorovi této výzvy Romanovi Kameníkovi, který věnoval hlavní cenu. (To bylo tak: Roman a Jarda se loni na soutěži vsadili o celé 3 sudy piva, že Jarda při příští soutěži nestihne vyběhnout Šacberk rychleji než za 2:15. Jarda sázku vzdal a Roman nevěděl, co s těma sudama).

Nutno říci, že celý tento závod byl vymyšlen nedlouho před soutěží, ani domácí tedy neměli jakoukoliv možnost něco natrénovat.

Závěrem je potřeba poděkovat za podporu Pavlovi Havlíčkovi, který poskytnul veškeré zázemí, Jardovi Pulicarovi za občerstvení a sponzorům - Osadnímu výboru Zborná a Václavu Boučkovi (HERBACOS RECORDATI s.r.o.). Oceňuji nasazení Jirky Skořepy, který byl hlavním hnacím motorem organizátorů a celá soutěž na něm ležela, a díky patří i všem, kteří s organizací pomáhali, jmenovitě časoměřičům, rozhodčím a zapisovatelům: Jindrovi, Vojtovi, Matějovi a Martinovi.

Soutěž proběhla bez většího zádrhelu (kromě přesunu terčů, které se zdržely kvůli ztraceným značkám), a tak doufám, že se všem zúčastněným líbila a příště (pokud bude) přijedou zas.