Heslo:
Automat. přihl.:

28. března 2024 - večerní vydání

O Šacberskou medaili 2009

Fyzička. Spolupráce. Improvizace. Soutěž speciální svými podmínkami, svými pravidly. Je za námi další ročník soutěže O Šacberskou medaili.

Hasičská soutěž O Šacberskou medaili je speciální hned v několika ohledech. Jde o požární útok a štafetu proti sjezdovce Šacberk. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, vypořádat se se svahem je fyzicky poměrně dost náročné. Letos přibyla také specialita v pravidlech útoku. Hadice smotané do klubka a rozdělovač umístěný přímo na trati měl za cíl prověřit schopnost družstva domluvit se a improvizovat. Vždyť i při ostrém zásahu jde vždy v určité míře o improvizaci. Vedlejším účinkem pak byla alespoň částečná eliminace nadupaných mašin, které dnes soutěže v podstatě rozhodují.

Soutěž byla vypsána pro 3 kategorie: ženy, muži elita a muži.

Jako první se na start postavily holky ze Zborné: Jana a Eva, Petra, Pája a Kamča, pro akutní nedostatek holek pak startovali ještě Jarouška a Lukáška. Zvolena byla netradiční strategie 2+5, která se ukázala být jako velmi povedená. Holky se se svahem popraly skvěle a výsledný čas 41,01 byl nakonec zdaleka nejlepší. Zmínit se patří také o ostatních statečných: ženy z Hybrálce, Smrčné i Heroltic svedly mnohdy nelehký souboj s kopcem statečně a velmi oceňuji, že všechna družstva útok dokončila. Před štafetami bylo pořadí už víceméně dané, a tak šlo už pouze o dílčí úspěch v pořadí štafet. I zde skončila Zborná nejlépe, i když nutno přiznat, že byly holky mohutně podpořeny Lukášem a Jardou.

Také kategorii muži elita, tedy muži nad 35 let odstartovali jako první Zborenští borci. Jak by také ne, když pořadí na startu určoval čas příjezdu, přičemž je jasné, že Zborná chystala soutěž od rána :-D Strategie útoku se vyvíjela a měnila ještě pár minutek před startem, nakonec byla vybrána varianta, která se ukázala být jako nejlepší - po parádně provedeném útoku mohli Libor, Milan, Bafík, Jarda, Míra, Pavel a Roman slavit - čas 46,68 je katapultoval v pořadí po útocích bezkonkurenčně na první místo. I v této kategorii byly nakonec už po útocích mezi družstvy takové rozdíly, že štafeta už prakticky nic neřešila, nicméně i ve štafetě Zborenští s přehledem zvítězili (85,61) před Pístovem (97,75) a Hybrálcem (98,91). V celkovém pořadí si pak pouze prohodili místo Hybrálec a Pístov.

Jako poslední na start zamířila nejprestižnější kategorie mužů. Zborná opět nastoupila na start jako první a Jiris, Lukáš, Vodi, Martin, Ondra, Máťa a Vojta zaběhli velice slušný útok s časem 44,63. Lepší nakonec byli pouze Stonařovští s časem 41,55. Obhájcům titulu ze Suché pak po velmi nadějně rozběhnutém útoku selhala mašina (nebo cosi jiného, nevím) a jejich výsledný čas jim nedával naději na obhajobu. Přesto nebyly rozdíly po útocích až tak velké jako u předchozích kategorií a štafeta měla rozhodnout. Mírná nervozita domácích hasičů, kteří cítili šanci na stupínek nejvyšší, z nich pak vyrazila nejlepší možný výkon - padl dosavadní rekord štafety časem 73,00, který loňským výkonem (73,52) drželi hasiči Suché. A Zborná se mohla radovat. Putovní medaile se vrátila do držení domácích.

Triple! Trojnásobné zborenské vítězství je příjemným překvapením - ač domácí soutěž, strategie útoků se mnohdy rodila na poslední chvíli před startem a je s podivem, že nevyzkoušené postupy se ve všech případech ukázaly jako správné.

Z pohledu pořadatelů hodnotím soutěž kladně, kromě slabší účasti (konání oslav hasičských výročí v okolních obcích, Polenská pouť, letecký den, ..) klapalo vše jak mělo. Díky patří také rozhodčím - Michalovi a Peťovi a také sponzorovi - zborenskému hostinci U Lípy. Nezbývá než si přát, ať je to tak také příští rok, sbory ať přijedu ve větším počtu a ať se jim u nás líbí.