Heslo:
Automat. přihl.:

26. dubna 2024 - odpolední vydání

Nejtvrdší hasiči bojovali na náměstí v Jihlavě

Horkou sobotu 28.4.2012 proběhla na náměstí v Jihlavě soutěž TFA - Toughest Firefighter Alive - hasičský víceboj. Obrovsky náročné disciplíny se z SDH Zborná zúčastnila trojice odvážných - Lukáš Havlíček, Jan Havlíček a Míra Vodička ml. Spolu s nimi soutěžilo dalších 113 závodníků a závodnic ze sborů celého kraje Vysočina.

Úkolem každého bylo co nejrychleji proběhnout trať s dýchacím přístrojem a kyslíkovou bombou na zádech. Kromě výrazně ztíženého dýchání celý komplet váží kolem 15 kg, hasič má oblečený kompletní zásahový oblek včetně těžkých bot a přilby. Letošní trať sestávala z 5m vysokého lešení, kam musí hasič vylézt a nahoru na laně vytáhnout 2 B hadice (tedy cca 25kg). Následuje roztažení 2 hadic B do plné délky a těžká překážka, překonání 2m vysoké bariéry (se závažím na zádech žádná sranda). Další v pořadí je tzv. hammer box, palice a 60 ran v boxu. Následuje plížení na délce 4m s 10 litrovým plným kanystrem a pak už přeprava figuríny o váze 80 kg na vzdálenost 40m. Po odložení figuríny hasič probíhá cílem.

Proběhnout trať je opravdu náročné a jak zaznělo z úst pořadatelů, vítězem je každý, kdo dokončil.

Přesto jde ale o soutěž, a tak se vyhodnocují ti opravdu nejlepší. Družstvo SDH Zborná skončilo ve své kategorii na 6. místě, v hodnocení jednotlivců pak nejlíp skončil 16. Jan Havlíček - 188,14s, 18. Lukáš Havlíček  190,65s a 31. Míra Vodička - 213,34s. Ohromující je čas absolutního vítěze - profesionála Jaroslava Poukara - 118,41, kterému se nikdo ani nepřiblížil.

Speciální poděkování patří také všem členům technické čety, z SDH Zborná to byli Jiří Skořepa, Ondřej Havlíček a Matěj Kameník.