GPS: 49°26'20.594"N, 15°34'28.087"E

Zborná

Jihlava

Přihlášení

Login:
Heslo:
Automat. přihl.:

23. července 2024 - večerní vydání

Pravda vítězí, aneb reakce na vítězství Spolku Za zachování zdravé Zborné

Pravda vítězí, objevilo se na FB stránce Spolku Za zachování zdravé Zborné. Směšné, chtělo by se říct, kdyby to nebylo k pláči. Nebo také lživé, sobecké a pokrytecké, stejně jako celá kampaň spolku. Tak si to trošku shrňme.

O co jde, zřejmě není třeba mnoho vysvětlovat. Do návrhu nového územního plánu Města Jihlavy, kam Zborná administrativně patří, zažádali majitelé louky na severovýchodním okraji o změnu na zastavitelné území. Splnili veškeré podmínky dotčených státních orgánů a navržená plocha byla zakreslena. Zbýval poslední krok, schválení územního plánu zastupitelstvem města. A roztočil se kolotoč lží, účelových polopravd, her na city a emoce obyvatel Zborné/Jihlavy a zejména zastupitelů, kteří měli o věci rozhodovat.

Celou kampaň řídí Spolek Za zachování zdravé Zborné. Sdružení lidí kolem agenta StB Ivana Holuba, Josefa Šedivého, Dušana Nevosada, Františka Dohnala, Radka Hoška a dalších, jsou lidé, kteří v drtivé většině ve Zborné bydlí sotva pár let. Řada z těchto hrdinů paradoxně měnila účel pozemku definovaný územním plánem, když přestavovala chaty v rekreační oblasti na trvalé bydlení. Když stavěli oni, nikdo jim nebránil. Když chce stavět někdo jiný, je problém. Ať žije pokrytectví a sobectví, malost a ubohost!

Za celou dobu kampaně nezazněl jediný relevantní argument, proč by se na dotčeném místě nemělo stavět. Celý problém je nejspíš v tom, že dotyční nechtějí sousedy. Zkazilo by jim to výhled. Ve Zborné vznikla řada staveb, které na vesnici, kterou Zborná je, nepatří. Kde byli ti ochránci, když se stavěly? Nikde. Bylo jim to jedno. Nebylo to v jejich výhledu.

Protože neexistuje žádný skutečně relevantní argument, bylo nutné zapůsobit na emoce, zapojit co největší masu lidí, vytvořit negativní atmosféru a zaměřit pozornost lidí jinam. Vypsat a vysvětlit všechny lži a účelové polopravdy je takřka nemožné. Bylo jich za celou dobu opravdu hodně napsáno a jsem si jistý, že ještě více řečeno. Považuji za chybu, že jsem si v průběhu kampaně nenašel čas pro jejich vysvětlení třeba zde na webu. Možná by to někomu otevřelo oči. Informace byly dávkovány postupně, pomocí novinových článků, petic nebo informací na FB Spolku. Vždy pečlivě psané tak, aby i z naprosto banálních faktů vytvářely negativní konotace vůči projektu a majiteli pozemku. Silnou kávou pak bylo v pokročilé fázi manipulace poukázání na jakési napojení na Vratislava Výborného (coby politika) a jeho výrazná dehonestace, s obratným zneužitím faktů a poměrů na radnici. To samo o sobě odvedlo pozornost veřejnosti úplně jinam (negativní odezva na mafiánské praktiky rezonuje obecně celou českou společností velmi silně). Svoji polívčičku si zde (dost možná z osobních důvodů) přihřál Vladimír Hink, takto vystupující jako obhájce hrdinů kampaně na radnici.

Kdyby to nebylo nechutné, musel bych celou kampaň ocenit. Mistrovské dílo, kdy bylo postupnými kroky zmanipulováno až zfanatizováno mnoho lidí, nalezen nepřítel a v závěru došlo k heroickému vítězství, to by musela ocenit i samotná StB.

Je velice smutné, že do těchto her se nechal zatáhnout i zborenský osadní výbor. Proběhly některé značně nestandardní kroky, které, jak se ukázalo, byly také použity v zájmu manipulace s lidmi.

Je mi velmi líto lidí, kteří se nechali zmanipulovat celou kampaní, podepsali petice a na veřejných jednáních OV byli schopni fanaticky hlásat očividné nesmysly, zatímco šedé eminence v pozadí nepotřebovaly říct ani slovo. Budu doufat, že jim to časem dojde.

Před lidmi, kteří to celé řídili, nemohu mít nadále úctu a respekt. Jsou ostudou Zborné a smutným obrázkem společnosti.

Ve Zborné v tuto chvíli žádné stavební pozemky nejsou. Děti "starousedlíků", kteří by ve většině chtěli ve vsi zůstat, jsou nuceni odcházet pryč (ano, patřím mezi ně). Když svitla naděje na návrat, je zadupávána lidmi, kteří se Zbornou vlastně nemají nic společného.

Zborná, jak jí znám já, umírá. Přejmenujme ji na Spornou nebo Cizákov. Atmosféra ve vesnici totiž bude na hodně dlouhou dobu výrazně poškozena, a to kvůli nízkým pohnutkám několika přistěhovalců.

Datum poslední změny: 11.11.2016 03:54:32

Lukáš Havlíček

Komentáře >> přidat

Žádné komentáře dosud nebyly vloženy, můžete být první!

Vložit komentář

HTML tagy nejsou povoleny, zachovány budou řádkové zlomy při odentrování.

Jméno:
Jméno:
Email:
Email
WWW:
Komentář:
Smajlíci: *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01* *sc01*

Design, kód a programování Lukáš Havlíček | Copyright © 2011 zborna.cz | Administrace